Przejdź do treści
Strona główna » Blog » Fundusz wsparcia kredytobiorców

Fundusz wsparcia kredytobiorców

Gdy banki namawiały na kredyty we frankach mówiono głównie o superlatywach. Okazało się jednak, że są też pułapki, które mogą wpędzić w kłopoty a co z kredytami w złotych polskich? Przy ultra niskich stopach procentowych (w tym referencyjnej) mało kto ostrzegał, że taki stan nie potrwa wiecznie. Czy wobec poważnych problemów finansowych rodziny może pomóc fundusz wsparcia kredytobiorców?

Furtka w problemach czyli Fundusz wsparcia kredytobiorców.

  • Co to jest?
  • Kto otrzyma wsparcie?
  • Ile można dostać i na jak długo?
  • Kiedy wsparcie można stracić?

Te informacje i wiele więcej znajdziesz w publikacji poniżej.

Wolisz słuchać? Zapraszam

fundusz wsparcia kredytobiorców spotify
fundusz wsparcia kredytobiorców apple
fundusz wsparcia kredytobiorców youtube

Rosnące stopy procentowe już napędziły stracha kredytobiorcom. Już wcześniej wiele wskazywało na to, że nie zatrzymają się one na 5%. To jeszcze bardziej utrudniło spłatę zobowiązań wobec banków.
Rozwiązaniem, które może pomóc w tej trudniejszej sytuacji finansowej jest fundusz wsparcia kredytobiorców.

Pomocy udziela Bank Gospodarstwa Krajowego. Na ten fundusz składają się banki. Dokładają się w zależności od tego, jak duży procent złych kredytów mają w swoim portfelu. Złe kredyty to takie, których rata nie była uregulowana przez ostatnie 90 dni.

Wsparcie można otrzymać na okres maksymalnie 3 lat w wysokości nie większej niż 2 tys. zł miesięcznie.
Stąd właśnie bierze się kwota 72 tys. zł. Rozwiązanie jest o tyle dobre, że jest nieoprocentowane, a kolejnym plusem są 2 lata karencji.

Po otrzymaniu pozytywnej oceny i po przyznaniu środków przez 3 lata, co miesiąc środki będą przyznawane na spłatę kredytu. Maksymalnie 2 tys. zł miesięcznie.


Po 2 latach następuje okres spłaty tej pożyczki.
Opcja ta jest właśnie tak przemyślana, by dać czas kredytobiorcom na podreperowanie swojego budżetu. Możliwe także, że po tych 2 latach gospodarka również się uspokoi i stopy procentowe będą w tendencji zniżkowej. To oczywiście jest kolejnym atutem.


Jeszcze jednym z nich jest fakt, że w przypadku sumiennego spłacania pożyczki przez 100 miesięcy można złożyć wniosek o umorzenie pozostałych rat.
Te mogą wynosić 500 zł, więc gdy zostaną jeszcze 44 raty oszczędzisz 22 tys. zł.

Są 3 podstawowe.
Pierwszy: Miesięczny koszt kredytu musi przekraczać połowę dochodów gospodarstwa domowego.

Drugi: W dniu złożenia wniosku co najmniej jeden z kredytobiorców musi mieć status bezrobotnego. Jeżeli jest i więcej niż jeden oczywiście.

Trzeci: Dochód miesięczny po odjęciu raty nie może przekraczać 1200 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym i 1552 zł w gospodarstwie jednoosobowym.


Są jeszcze dodatkowe warunki by wsparcia nie stracić. Pierwszy. Kwota pożyczki jest ustalana indywidualnie i zależy od wysokości miesięcznej raty kredytu.
Ale nie może być wyższa niż 2000 zł miesięcznie. Okres przekazywania pożyczki może zostać skrócony jeżeli np. kredytobiorca znajdzie zatrudnienie.
Numer dwa to posiadanie statusu osoby bezrobotnej było warunkiem przyznania wsparcia.

Twój dom, Twoje miejsce. Chroń je odpowiedzialnie:

Aby uzyskać pomoc wniosek należy złożyć do banku w którym spłacasz kredyt. Wniosek jest uniwersalny.
Natomiast co ciekawe banki absolutnie nie mają obowiązku promowania bądź nawet informowania kredytobiorców o takiej możliwości jaką jest fundusz wsparcia kredytobiorców.
W opisie tego odcinka znajdziesz link pod którym będzie się znajdował ów formularz.


Jeżeli myślisz że fundusz wsparcia kredytobiorców to jest coś co może być jedną z ostatnich desek ratunku w Twoim przypadku to warto pobrać taki formularz i złożyć wniosek.

Na pomoc ze strony funduszu nie mogą liczyć osoby które już są właścicielami innej nieruchomości.
Nie dostaną jej także osoby mające prawo do mieszkania lub domu spółdzielczego albo są najemcami innej nieruchomości. Wsparcia nie uzyska także kredytobiorca który sam wypowiedział lub stracił pracę z własnej winy.

Jeżeli praca została utracona nie z własnej woli bądź winy ale kredyt był objęty ubezpieczeniem od utraty pracy to wniosek najlepiej jest złożyć po okresie wypłaty świadczenia z tytułu tego ubezpieczenia.

Fundusz wsparcia kredytobiorców może być ciekawą alternatywą jeżeli rzeczywiście w Twoim osobistym budżecie zaczyna się robić dziura spowodowana rosnącymi ratami.


Jeszcze nie tak dawno na moim fanpage’u publikowałem post w którym pokazywałem co może nas czekać jeśli chodzi o stopy procentowe w przyszłości. Tam sugerowałem, że nawet jednym z czarniejszych ale mimo wszystko realnych scenariuszy mogą być stopy procentowe wysokości 6%.
Podobne stopy procentowe funkcjonowały w momencie kiedy wystąpił na świecie wielki kryzys finansowy w roku 2008. Polska już wtedy należała do Unii Europejskiej więc otoczenie makroekonomiczne już było sprzyjające naszemu krajowi.


Niestety globalne problemy gospodarki były takie, że należało się bronić przed inflacją stąd była podjęta decyzja o tym aby te stopy procentowe podnieść.
I wtedy one wynosiły w najgorętszym momencie dokładnie 6,25%.

2008 to jest dobry punkt odniesienia do naszej rzeczywistości roku 2022. Co prawda wtedy nie trwała wojna natomiast byliśmy członkami już Unii Europejskiej i wszystko wskazywało że ta przyszłość jednak będzie lepsza. Niestety moje przewidywania się ziściły bo poziom stóp procentowych wskoczył na 6,75%.


Chociaż jesteśmy obecnie w trendzie spadkowym to chwilę to potrwa. Czas pokaże co dalej zdecyduje Rada Polityki Pieniężnej.

Do tego wpisu przygotowałem dla Ciebie FORMULARZ – WNIOSEK, który pomoże w uzyskaniu środków z programu pomocowego Fundusz wsparcia kredytobiorców.

ODBIERAM PREZENT

finansowy ekspres w co inwestować piotr bilicki doradca finansowy