Przejdź do treści
Strona główna » Blog » Złote zasady inwestowania

Złote zasady inwestowania

W inwestowaniu przygotowanie odpowiedniej strategii inwestycyjnej to rzecz, od której warto zacząć. Na co zwrócić uwagę? Czy istnieją złote zasady inwestowania? W ogóle dlaczego warto inwestować? Jest kilka powodów, dla których powinieneś się zainteresować pomnażaniem swojego kapitału a nie trzymaniem go w skarpecie lub na lokacie.

Wolisz słuchać? Zapraszam

oto są złote zasady inwestowania spotify
złote zasady inwestowania apple podcasts
złote zasady inwestowania youtube

Byle tylko mnie nie okradli

Przede wszystkim warto inwestować środki, aby nie zostać okradzionym. Może to brzmi dziwnie, ale pieniądze potrafią zniknąć nie tylko z domowej szuflady, potrafią zniknąć także z konta i to niekoniecznie za pomocą jakiegoś błędu systemu bankowego czy człowieka, który gdzieś tam coś kliknie i później trzeba odkręcać, tłumaczyć się gdzie się podziały moje 2 mln zł lub dlaczego mam dług na 2 mln zł. Warto chronić swoje środki przed złodziejami. Ci są coraz bardziej wyrafinowani, naprawdę potrafią nadepnąć na odcisk i zaskoczyć kogoś, kto teoretycznie myśli, że mi się nie przydarzy.

Gdy masz dużo pomysłów ale kapitał jest jeden

Warto też inwestować środki, bo to Ty sam jesteś zagrożeniem dla pieniędzy, które leżą i czekają na Twoje pomysły. Czekają aż my te pomysły zrealizujemy. Jak je zrealizujemy, to czasami te pomysły są lepsze, a czasami są gorsze. Pieniądze, które są włożone w inwestycję, tak łatwo i szybko najczęściej z niej nie wracają. Tym samym jeżeli powiemy A, chcę inwestować, to najczęściej mówimy już B, C i D. Nie wycofujemy się z tego tak łatwo. Dlatego warto pieniądze inwestować, żeby one pracowały jak najwięcej, jak najdłużej dla nas na przyszłość, a nie zostały w jakiś dziwny sposób, można by powiedzieć skonsumowane, czasami nawet stracone. Jeśli jeszcze masz z tym kłopot to zerknij tutaj (niedługo także wpis) 👇

Tak się może zdarzyć, że widzisz jakąś reklamę pod wpływem impulsu, decydujesz się na jakiś zakup i mając pieniądze pod ręką, no niestety może się tak zdarzyć, że wykorzystasz ich część, czasami nawet znaczną, a dopiero po jakimś czasie może nadejść refleksja, kurczę mogłem z nimi zrobić coś bardziej pożytecznego. Tak na przykład działają na podświadomość reklamy McDonalda, które widzimy w różnych miejscach, kiedy zbliżamy się do jednej z restauracji. Gdzieś tam podświadomie, już myślimy, może kawa, może ciastko, a może jeszcze coś więcej, a sprawdzę w opcjach jakie są promocje i tak przejadamy nasze codzienne pieniądze.

Z inwestycjami jest podobnie, kiedy już ktoś gdzieś coś zobaczy, a że sprawdzamy jakieś zegarki i tam przeglądarka zapamięta, że my te zegarki oglądamy raptem, coraz piękniejsze i droższe modele zaczną się nam pokazywać w reklamach, to wcale nie jest przypadek. Jednak środki ulokowane na giełdzie, czy też w złoto a może nawet w kryptoportfelu, bez dostępu do internetu o wiele trudniej stracić.

Rozplanuj budżet, zabezpiecz poduszkę finansową

Pamiętaj, że jeżeli już chcesz podjąć decyzję o inwestowaniu, to nie inwestuj więcej niż możesz. Straci całych środków, które chcesz pomnożyć na pewno nie planujesz. Gdyby jednak ziścił się najczarniejszy z czarnych scenariuszy, to twoją ostoją ma być poduszka finansowa, tej nie inwestujesz. Takie podejście sprawi, że nawet w okresach zawirowań na świecie, ty nie zaznasz bezsennych nocy. Rozplanuj budżet już na etapie przygotowań do swojego planu inwestycyjnego.

Ustal kwotę inwestycji, roczną, miesięczną, a może jednorazową i trzymaj się ustaleń, by osiągnąć zamierzone na początku cel. Nie schodź z kursu, bo na przykład zepsuł się samochód. Od tego właśnie jest poduszka finansowa. Warto na takiej poduszce finansowej mieć trzykrotność środków potrzebnych na życie, a w miarę możliwości zwiększyć ją do sześcio-krotności.

Zabezpieczenie + ubezpieczenie równie ważne

Pamiętaj też, że należy zabezpieczyć to co masz i kochasz. Od zdrowia, przez nieruchomości po ruchomości jak samochody itp. Dopiero gdy to zrobisz rozpoczynasz pomnażanie majątku. Kiedy zaczynałem, była taka sytuacja, że musiałem zmienić auto. Tylko, że ja nie odłożyłem pieniędzy na czarną godzinę, gdy zacząłem inwestowanie. Więc na zmianę auta zaciągnąłem kredyt. To nie było rozsądne podejście i oczywiście ten kredyt spłacając też płaciłem dodatkowe odsetki. Ubezpieczenia dla siebie też nie miałem – ŻADNEGO! Oj bym płakał, że nie stać mnie na rachunki za L4 a o rehabilitacji mógłbym zapomnieć w ogóle.

Gdybym przygotował się wcześniej na inwestycję i miał odłożone pieniądze na czarną godzinę, nie byłoby takiej potrzeby, żeby płacić niepotrzebne odsetki do banku. Całe szczęście po jakimś czasie dojrzałem i do ubezpieczenia.

Jak polubić się z inwestowaniem?

Inwestuj w to, co lubisz lub możesz polubić. Ale najważniejsze, inwestuj w to, co rozumiesz lub chcesz zrozumieć. Nieruchomości? Lubisz, rozumiesz albo chcesz je zrozumieć? Nie ma problemu. Idź w to.

Zabytkowe samochody? A może akcje rokujących spółek na giełdzie? A może akcje dywidendowe dużych spółek, które już na tej giełdzie są długo i dywidendy wypłacają co roku? A może kruszce? Albo waluty? Ostatecznie, nawet jeżeli jesteś wielkim fanem, rozumiesz bitcoin i inne kryptowaluty, to też jest sposób na pomnożenie pieniędzy. Aczkolwiek tutaj bym uważał, ponieważ kryptowaluty nie są pod nadzorem żadnych instytucji gwarantujących zwrot środków, jeżeli trafimy na nieuczciwego operatora.

Złote zasady inwestowania – kryptowaluty

Bitcoin też jest bardzo zmienny i kapryśny, jeżeli chodzi tak naprawdę o rynek, bo tak naprawdę nie ma tam zbyt wielkiej kontroli nad tym, kiedy on urośnie i kiedy spada. Czasami głupie tweety potrafią powodować, że raptem o ileś naście procent rośnie rynek kryptowalut lub spada w dół. Tutaj bym się na tym dobrze zastanowił, aczkolwiek to nie znaczy, że kryptowaluta jest głupim pomysłem, o ile nie jest jedynym pomysłem, ale do tego przejdziemy za chwilę.

Różne aktywa to różne ryzyka

Poznaj ryzyka i możliwe zyski. Trochę właśnie wspomniałem w kontekście bitcoinu. Nie ma zysku bez ryzyka. Jeżeli chodzi o nieruchomość, może ona zostać kupiona z ukrytą wadą. Albo w pobliżu może wybudować się uciążliwy zakład obniżający nie tylko wartość wszystkiego dookoła, ale sprawiający też, że może nie być chętnych na wynajem danej nieruchomości. Więcej na temat inwestowania w nieruchomości przeczytasz tutaj 👇

Czy zabytkowe auto może się okazać większą ruiną niż sądziłeś na początku? Niestety czasami może. Czy akcje ciekawych spółek w zwyszkującej branży mogą niespodziewanie runąć ze względu na nowe unijne prawo albo prawo krajowe? Może się tak zdarzyć. Waluty zawsze cechowały się dużą zmiennością, ale jeśli sądzisz, że Ty, właśnie Ty, znalazłeś ciekawą przystań w walutach, to przypomnij sobie historię Franka Szwajcarskiego.

W bogaceniu się nie ustawaj

Nie baw się w inwestowanie na krócej jak kilka lat. Czy wiesz, że giełda w USA ma 160 lat ponad? Jeśli prześledzisz ruchy maklerów giełdowych, a są osoby, które zajmowały się czymś takim, to okaże się, że ci, którzy liczyli na jednodniowy zysk weszli, zainwestowali w jedną spółkę, oczekiwali wielkich zysków, za dwa, trzy dni wychodzili.

Takie osoby mniej więcej trafiały 50 na 50, czyli pół na pół. Raz był zysk, raz go nie było. Ale 67% maklerów, którzy kupowali i sprzedawali przez rok, już zysk osiągało. Aż 8 na 10 maklerów, obstawiających przez okres 5 lat było zwycięzcami. I praktycznie nie można było stracić na giełdzie, jeśli było się jej uczestnikiem przez 20 lat lub więcej.

Oczywiście nie mówimy o takim uczestniku giełdy, który kupił akcję jednej spółki, co zniknęła 5 lat później. Mówimy o takim uczestniku rynku, który wybrał mądrze, zainwestował przynajmniej w kilka spółek. Okazuje się, że po 20 latach przynajmniej jedna z nich osiągnęła zysk, nadrabiając nawet stratę innych inwestycji.

Złote zasady inwestowanie – koniecznie kupuj gdy….

Kolejna rada. Sam ustal zasady, kiedy kupujesz i kiedy sprzedajesz. Trzymaj się tych zasad ich i nie żałuj. Albo raz żałuj, a raz płacz. Decyzja oczywiście należy do ciebie, natomiast musisz wiedzieć, że trafienie w punkt idealny jest mega trudne. Ciężko jest kupić możliwie najtaniej złoto, waluty, akcje, nieruchomości, akurat wtedy, gdy ty masz na to środki.

Kupuj więc skokowo, jeśli widzisz trend spadkowy, a skokowo sprzedawaj na wzroście, gdy osiągniesz swój próg na sprzedaż. Jest naprawdę przynajmniej kilkanaście takich osób na świecie, które zrobiły bardzo duże pieniądze, nie tylko na giełdzie, w ogóle na rynku. Warto czasami zaglądać do tych osób, co one radzą, tym, którzy dopiero tą drogę zaczynają.

Gdy leje się krew

Jeśli świat finansów dopiero otwiera się na ciebie, bo wkraczasz nieśmiało w jego progi, to warto, abyś wiedział, że inwestorzy bardzo często mówią: „Kupuj, kiedy leje się krew” To oznacza, że gdy giełdy świecą na czerwono, wszyscy mówią, że idzie kryzys finansowy, że jest bessa, że jest źle, akcje tracą na wartości, inne aktywa spadają, to jest to bardzo często dobry moment do tego abyś Ty wszedł na giełdę. Abyś zainwestował swoje pieniądze, może nie koniecznie tylko na giełdzie ale ogólnie zobaczył inne aktywa, które spadają.

O co chodzi z dywersyfikacją?

Bardzo często jest to moment, który jest sygnałem do kupna, jeżeli masz wolne środki, bo to właśnie wtedy te aktywa są najtańsze. Dywersyfikuj. Trzy rodzaje aktywów to jest to, co polecam tobie na sam początek. Możesz mieć na przykład akcje kupione samodzielnie dwóch, trzech spółek, możesz kupować ETF-y, możesz kupować złoto niefizyczne, już masz różnego rodzaju aktywa, trzy różne. Dywersyfikacja polega nie tylko na rozproszeniu pieniędzy w różne aktywa, ale także warto rozproszyć swoje środki geograficznie. Nie zamykać się tylko na WIG-20, iść też można do Stanów, do Niemiec, do Wielkiej Brytanii. Warto też stosować dywersyfikację walutową, czyli mieć środki na przykład w polskim złotym, w euro, w dolarze, a może jeszcze jakiejś innej, dobrze rokującej walucie.

Polska gospodarka to ułamek światowej gospodarki

Jeśli myślisz o giełdzie, przetestuj siebie najpierw na wirtualnych pieniądzach. Czy w ogóle wiesz, jak wygląda zaścianek świata? 0,8 światowego PKB tyle stanowi Polska Gospodarka. Tak, można powiedzieć, że jesteśmy zaściankiem świata, jeśli chodzi o przychód krajowy brutto całej światowej gospodarki. To właśnie dlatego warto ze swoim kapitałem wyjść poza utarte schematy. A propos stereotypów. Chciałbym Tobie powiedzieć, że jeżeli nadal trzymasz pieniądze tylko i włącznie na lokacie, to gorąco i serdecznie zachęcam Ciebie do przejrzenia tej publikacji:

Testowanie swojej odporności w grze

Wracając do testu na wirtualnych pieniądzach. Wymienię trzy platformy, gdzie możesz to zrobić. Może Ty znajdziesz jeszcze inne. Bynajmniej te trzy są znane, są duże i nie ma tam problemu, żebyś zaczął swoją przygodę z testem takim wirtualnym. Jest to:

  • xtb
  • etoro
  • bossa

Każda z tych platform jest trochę inna, jedna mniej, druga bardziej intuicyjna. Na każdą możesz wejść, każdą możesz sprawdzić, przetestować, a przede wszystkim zobaczyć, jak Ty się w tym odnajdujesz. Co ważne, każda z tych platform udziela też pewnego rodzaju porad, na co zwrócić uwagę, co jest dla Ciebie lepsze, a co jest gorsze.

Złota zasada inwestowania – sprawdź swój profil

Jeśli wątek planu inwestycyjnego jest dla Ciebie ciekawy i chciałbyś go rozwinąć to mam dla Ciebie małą niespodziankę. Poniżej znajdziesz link do formularza zapisowego

„Zaplanuj finansową przyszłość”

Tak właśnie będzie nazywał się e-book, w którym rozwinąłem dla Ciebie całą moją wiedzę odnośnie zasad inwestowania.

Dave Ramsey, słynny amerykański biznesmen powiedział kiedyś:

„Budżet to mówienie pieniądzom dokąd mają iść, zamiast zastanawiania się dokąd one sobie poszły”

E-book „Zaplanuj finansową przyszłość” to taki next level. W ebooku na start określisz z pomocą mojej autorskiej metody, jaki jest Twój profil inwestora. To ważne by wiedzieć, które produkty są dla Ciebie a które nie.

Zapis na przedsprzedaż ebooka

Życzę Tobie dobrych decyzji finansowych. Piotr

finansowy ekspres w co inwestować piotr bilicki doradca finansowy