Przejdź do treści
Strona główna » Blog » Kim jest doradca finansowy i w czym może pomóc?

Kim jest doradca finansowy i w czym może pomóc?

Cześć tu doradca.

  • Agent zapomniał o twoim ubezpieczeniu domu?
  • Wściekałeś się na towarzystwo, które zaniżyło wypłatę za szkodę?
  • Szukając kredytu hipotecznego nie chcesz wybrać droższego?
  • Chciałbyś pomnażać oszczędności ale nie wiesz na co się zdecydować?
  • Nie cierpisz stania w kolejkach, czekania na infoliniach?
  • Tracisz wolne dni na załatwianie spraw w banku?


Od tego wszystkiego i wielu podobnych spraw możesz mieć swojego opiekuna. Własnego doradcę, który tak jak twój mechanik czy dentysta zna się doskonale na swojej pracy i do swoich klientów podchodzi rzetelnie i uczciwie.

On wie, że tak jak mechanika tak i jego możesz szybko zmienić dlatego jakość świadczonych usług i polecanych produktów jest dla niego najważniejsza. Efektem takiej pracy jest Twoja satysfakcja, spokój ducha i zaoszczędzony czas.

Zapraszam serdecznie do wspólnej podróży Finansowym Ekspresem

Ps. Do tego odcinka przygotowałem dla Ciebie PREZENT. Jest nim lista wartościowych miejsc w internecie, które przydadzą się jeśli myślisz o edukacji finansowej, rozwoju osobistym lub własnej firmy. Kliknij:

ODBIERAM PREZENT

Wolisz słuchać? Zapraszam

Cześć tu doradca. Doradca ds. finansów i ubezpieczeń Piotr Bilicki.

To jest podcast Finansowy Ekspres a ja jestem kierownikiem tego pociągu. Zapraszam Ciebie do wspólnej podróży.

Kim tak właściwie jest doradca finansowy i w czym może pomóc?

Być może spotykasz się z kimś takim po raz pierwszy.

Doradca finansowy na pewno nie jest osobą w postaci agenta ubezpieczeniowego. Nie jest też osobą w postaci brokera choć te wszystkie trzy funkcje agenta, doradcy i brokera gdzieś tam razem się mieszają. Chodzi na pewno o pieniądze. Chodzi o ubezpieczenia. Chodzi o kredyty. Chodzi o finanse Twoje własne. Chodzi o podatki. Chodzi o leasing.

Tak naprawdę chodzi o to wszystko co obraca się wokół świata finansów.

Zapewne masz swojego mechanika. Facet może się świetnie znać na naprawie samochodów silników wymianach klocków hamulcowych itd. Zapewne też masz swojego ulubionego dentystę, któremu ufasz, który leczy Twoje zęby może nawet od lat co najmniej kilku albo kilkunastu, który jest specjalistą w swojej dziedzinie. Możliwe, że masz swój ulubiony sklep spożywczy gdzie masz wybrane produkty i wiesz, że tam właśnie znajdziesz je w świetnej cenie. Warzywa i owoce zawsze są najbardziej świeże. Bardzo możliwe, że w sklepie, masarni masz ulubioną panią, która doskonale potrafi pokroić szynkę na cieniutkie plasterki. Dokładnie takie jak lubisz.

I o to właśnie chodzi w doradztwie. O to właśnie chodzi u osoby, która pracuje jako doradca i pośrednik finansowy to znaczy, że ta osoba jest specjalistą w swojej dziedzinie. Ma szeroki wachlarz produktów a nie jest agentem tylko jednej konkretnej firmy i tylko te produkty jednej firmy poleca. W doradztwie chodzi też o to żeby umieć wyjaśnić dlaczego jakiś konkretny produkt albo usługa jest dla Ciebie polecana jeżeli coś ciebie interesuje. To oznacza, że tak naprawdę dostajesz wiedzę na temat danego produktu-rozwiązania i tego jak dany produkt działa. Co w nim jest fajnego, co w nim jest niefajnego oraz tego jakie są pułapki rynku finansowego. I to jest chyba jedna z najfajniejszych rzeczy bycia doradcą finansowym czyli przekazanie tej wiedzy drugiej osobie tak aby nigdy więcej po prostu nie trafiła na pułapkę. Na coś co sprawi, że z portfela ubędą pieniądze przez jakąś nietrafioną inwestycję albo źle dobrany kredyt, bądź ubezpieczenie na życie. Dobry doradca finansowy i zarazem pośrednik posiada licencję Komisji Nadzoru Finansowego. To też jest jakiegoś rodzaju wyznacznik, że nie jest to osoba, która naciąga na piramidę finansową albo jakiś inny niechciany produkt taki, który nie jest pod nadzorem wspomnianej Komisji Nadzoru Finansowego.

Fajnie jeżeli doradca ma kilkanaście a może nawet kilkadziesiąt opinii w internecie od swoich klientów. To znowu jest kolejny wyznacznik tego, że masz do czynienia z osobą profesjonalną etyczną rzetelną. I tak naprawdę o to chodzi u dobrego doradcy finansowego żeby spotkać się z nim żeby mógł spojrzeć na świat Twoimi własnymi oczami i mógł dobrać odpowiednie rozwiązania jeśli coś Ciebie interesuje. Nie pod siebie i nie pod swoją prowizję ale pod Twoją obecną sytuację. Taki doradca po prostu ma się wczuć w Twoją rolę, wejść w Twoje buty tak jakby to on sam miał sobie doradzić.

Dlatego warto szukać i rozglądać się za doradcami takimi, którzy są rzeczywiście są sprawdzeni, którzy wiedzą co robią.

Ile kosztuje spotkanie / konsultacja z doradcą finansowym czy u doradcy finansowego?

To jest bardzo częste pytanie, które zadaje mi wiele osób. Na całe szczęście akurat w firmie pod której skrzydłami, której ja się znajduje takie doradztwo nie kosztuje klienta nic. Najczęściej jest to tak rozwiązane że doradca finansowy otrzymuje prowizję, która jest zaszyta w produkcie jaki sobie wybierasz. To nie ty płacisz pieniądze ze swojego portfela. Za spotkanie z doradcą to płaci instytucja, której produkty doradca poleci i tak ogólnie się to odbywa w Polsce aczkolwiek na Zachodzie nie wszystkie firmy tak robią. Niektóre rzeczywiście pobierają opłaty za spotkanie z klientem. W Polsce akurat odbywa się to w ten sposób.

Co by było gdybyś się z tym doradcą finansowym nie spotkał? Albo spotkał się, wybrał sobie produkt ale finalnie poszedł do firmy tej, którą doradca poleca a nie zrobił to za jego pośrednictwem?

Najczęściej wygląda to tak, że później sam jesteś odpowiedzialny za prowadzenie tego produktu, sprawdzanie czy tam się coś zmieniło, czy może warto pomyśleć o czymś innym. W razie jakichś problemów albo pytań to też Ty dzwonisz na infolinię już bezpośrednio do firmy, do oddziału w którym np. masz kredyt hipoteczny. Chciałbyś wcześniej go spłacić? Idziesz tam na miejsce i wszystkiego się dowiadujesz samodzielnie na własną rękę.

Jak wygląda kwestia wspomnianej prowizji?

Zapłacisz prowizję ale otrzyma to wynagrodzenie osoba, która obsłuży Ciebie przy okienku bądź na infolinii. Więc tak czy siak to te prowizje są schowane w produktach na rynku i nie da się ich uniknąć.

Natomiast korzyść z tego, że porozmawiasz z doradcą i finalnie wspólnie razem wybierzecie produkt jest jeszcze taka, że nie musisz potem stać w kolejce przy okienku. Nie musisz samodzielnie wydzwaniać na infolinię czekać 15 minut aż ktoś Ciebie w końcu łaskawie połączy, aż ktoś odbierze słuchawkę.

Wyobraź sobie:

Opowiadasz co chciałby zrobić lub z czym jest problem po czym pan albo pani uprzejmie odpowiada, że super. Dziękuję za wskazane przez Pana / Panią informacje. Już łączę z odpowiednim działem. Tak to wygląda bardzo często dzisiaj np. w kwestii ubezpieczeń. Często się to tak dzieje, że zostajemy z rzeczami, na których do końca się nie znamy albo, których do końca nie czujemy.

Gdy zostajemy sami z doradcą to jest pewność, że dana osoba Ciebie obsłuży. Pomoże ci rozwiązać problem albo po prostu, po ludzku odpowie na jakieś pytanie. W skrócie dzisiaj dowiedziałeś się tak naprawdę o co w tym wszystkim chodzi więc zachęcam Ciebie serdecznie do szukania dobrych doradców finansowych.

Oczywiście zapraszam Ciebie serdecznie do kolejnego wpisu lub wysłuchania kolejnego odcinka podcastu.

Dziękują Tobie za dzisiejszą podróż.

Ps. ODBIERAM PREZENT

Dzisiejszym prezentem jest lista najbardziej wartościowych w mojej ocenie miejsc w internecie o finansach, inwestowaniu, rozwoju osobistym oraz rozwoju firmy. Jeśli zaś chodzi Tobie coś po głowie, co nie daje Tobie spokoju i chciałbyś to skonsultować to takich bezpłatnych konsultacji udzielam dwa razy w tygodniu.

Do usłyszenia 🙂

Chcesz konkretów, rzetelnego wsparcia lub masz pytania?

W takim razie czas na rozmowę. Zadzwoń tel. 53 997 53 53

lub kliknij: