Przejdź do treści
Strona główna » Blog » Kim jest doradca finansowy i w czym może pomóc?

Kim jest doradca finansowy i w czym może pomóc?

Kim jest doradca finansowy i w czym może pomóc?. Możesz mieć własnego doradcę, który tak jak twój mechanik czy dentysta zna się doskonale na swojej pracy i do swoich klientów podchodzi rzetelnie i uczciwie. On wie, że tak jak mechanika tak i jego możesz szybko zmienić dlatego jakość świadczonych usług i polecanych produktów jest dla niego najważniejsza. Efektem takiej pracy jest Twoja satysfakcja, spokój ducha i zaoszczędzony czas.

  • Agent zapomniał o Twoim ubezpieczeniu domu?
  • Szukając kredytu hipotecznego nie chcesz wybrać droższego?
  • Chciałbyś sensownie oszczędzać ale nie wiesz na co się zdecydować?
  • Twoje pieniądze leżą na lokacie zamiast być inwestowane?
  • Tracisz wolne dni na załatwianie spraw w banku?

Wolisz słuchać? Zapraszam

Być może spotykasz się z kimś takim po raz pierwszy.

Doradca finansowy na pewno nie jest osobą w postaci agenta ubezpieczeniowego. Nie jest też osobą w postaci brokera choć te wszystkie trzy funkcje agenta, doradcy i brokera razem się mieszają. Chodzi o pieniądze, o ubezpieczenia, o kredyty, o Twoje finanse. Chodzi o podatki i o to by w Twojej kieszeni zostało więcej a życie było spokojniejsze.

Zapewne masz swojego mechanika. Facet może się świetnie znać na naprawie samochodów silników wymianach klocków hamulcowych itd. Zapewne też masz swojego ulubionego dentystę, któremu ufasz, który leczy Twoje zęby może nawet od lat co najmniej kilku albo kilkunastu, który jest specjalistą w swojej dziedzinie.

Możliwe, że masz swój ulubiony sklep spożywczy gdzie masz wybrane produkty i wiesz, że tam właśnie znajdziesz je w świetnej cenie. Warzywa i owoce zawsze są najbardziej świeże. Bardzo możliwe, że w sklepie, masarni masz ulubioną panią, która doskonale potrafi pokroić szynkę na cieniutkie plasterki. Dokładnie takie jak lubisz.

I o to właśnie chodzi w doradztwie. O to właśnie chodzi u osoby, która pracuje jako doradca i pośrednik finansowy to znaczy, że ta osoba jest specjalistą w swojej dziedzinie. Ma szeroki wachlarz produktów a nie jest agentem tylko jednej konkretnej firmy i tylko te produkty jednej firmy poleca.

W doradztwie chodzi też o to żeby umieć wyjaśnić dlaczego jakiś konkretny produkt albo usługa jest dla Ciebie polecana jeżeli coś ciebie interesuje. To oznacza, że tak naprawdę dostajesz wiedzę na temat danego produktu-rozwiązania i tego jak dany produkt działa. Co w nim jest fajnego, co w nim jest niefajnego oraz tego jakie są pułapki rynku finansowego.

To jest chyba jedna z najfajniejszych rzeczy bycia doradcą finansowym. Przekazanie wiedzy drugiej osobie tak aby nigdy więcej nie trafiła na pułapkę. Na coś co sprawi, że z portfela ubędą pieniądze przez nietrafioną inwestycję albo źle dobrany kredyt bądź ubezpieczenie na życie.

Dobry doradca finansowy i zarazem pośrednik posiada licencję Komisji Nadzoru Finansowego. To też jest wyznacznik, że nie jest to osoba, która naciąga na piramidę finansową.

Fajnie jeżeli doradca ma kilkanaście a może nawet kilkadziesiąt opinii w internecie od swoich klientów. To znowu jest kolejny wyznacznik tego, że masz do czynienia z osobą profesjonalną etyczną rzetelną. I tak naprawdę o to chodzi u dobrego doradcy finansowego, by spotkać się z nim i mógł spojrzeć na świat Twoimi oczami. Aby mógł dobrać odpowiednie rozwiązania jeśli coś Ciebie interesuje. Nie pod siebie i nie pod swoją prowizję ale pod Twoją obecną sytuację. Taki doradca po prostu ma wejść w Twoje buty tak jakby to on sam miał sobie doradzić.

Dobry profesjonalista pomoże omówić prosty plan inwestycyjny opierając się na ważnych zasadach:

Jest to często tak rozwiązane, że doradca finansowy otrzymuje prowizję od firmy, której produkt wybierasz. Najlepsi doradcy mają umowy tak skonstruowane by prowizja była taka sama od każdego partnera produktowego. Jej wysokość zależy wtedy wyłącznie od kwoty jaką zdecyduje się przeznaczyć klient.

To nie ty płacisz pieniądze ze swojego portfela. Na Zachodzie nie wszystkie firmy tak robią. Niektóre rzeczywiście pobierają opłaty za spotkanie z klientem. W Polsce akurat odbywa się to w ten sposób.

Co by było gdybyś po spotkaniu wybrał sobie produkt ale finalnie sam poszedł do firmy, którą doradca polecił?

Oczywiście możesz. Później sam jesteś odpowiedzialny za prowadzenie tego produktu. Za sprawdzanie czy tam się coś zmieniło, za pisma odwołujące indeksację czy pomoc produktową. Czyli w razie problemów albo pytań to też Ty dzwonisz na infolinię bezpośrednio do firmy, w której np. masz ubezpieczony dom. Lub idziesz na miejsce do oddziału i wszystkiego się dowiadujesz samodzielnie na własną rękę.

To oszczędzę na wspomnianej prowizji prawda?

Niestety nie. Też zapłacisz prowizję to wynagrodzenie otrzyma osoba, która obsłuży Ciebie przy okienku bądź na infolinii. Więc tak czy siak te prowizje są schowane w produktach i nie da się ich uniknąć.

Natomiast korzyść z tego, że porozmawiasz z doradcą i finalnie wspólnie razem wybierzecie produkt jest jeszcze jedna. Nie musisz potem stać w kolejce przy okienku. Nie musisz samodzielnie wydzwaniać na infolinię czekać 15 minut aż ktoś Ciebie w końcu łaskawie połączy, aż ktoś odbierze słuchawkę.

Wyobraź sobie taką sytuację:

Opowiadasz co chciałbyś zrobić lub z czym jest problem po czym pan albo pani uprzejmie odpowiada, że super. Dziękuję za wskazane przez Pana / Panią informacje. Już łączę z odpowiednim działem. Tak to wygląda bardzo często dzisiaj np. w kwestii ubezpieczeń. Często się to tak dzieje, że zostajemy sami z rzeczami, na których do końca się nie znamy.

Gdy masz dobrego doradcę to jest pewność, że dana osoba Ciebie obsłuży. Pomoże Tobie rozwiązać problem albo po prostu, po ludzku odpowie na Twoje pytanie, pomoże rozwiać wątpliwości.

Życzę Tobie dobrych decyzji finansowych. Piotr

finansowy ekspres w co inwestować piotr bilicki doradca finansowy