Przejdź do treści
Strona główna » Blog » Finansowa piramida Madoffa – przekręt na światową skalę

Finansowa piramida Madoffa – przekręt na światową skalę

14.04.2021 zmarł w więzieniu Bernard Madoff. Jeśli kiedykolwiek myślałeś o budowaniu lub rozbudowywaniu swoich oszczędność zapoznaj się z negatywną postacią świata finansów. Ten człowiek jest odpowiedzialny prawdopodobnie za największy przekręt na świecie. Zgromadził i bezpowrotnie stracił miliardy DOLARÓW.
Na podstawie jego historii powstał nawet film
. Jak działała finansowa piramida Madoffa – przekręt na światową skalę?

Wolisz słuchać? Zapraszam

finansowa piramida madoffa youtube
finansowa piramida madoffa apple podcasts
finansowa piramida madoffa youtube

Największe oszustwo finansowe Ameryki. Największy przekręt finansowy. Piramida Madoffa.
W nieco mrocznej atmosferze opowiem Wam o największym kłamstwie w jakie chcieli wierzyć ludzie pragnący pomnażać swoje oszczędności.

Ambergold, Getback czy podobne oszustwa to jest przy tym małe piwo. Ok, współczuję oszukanym w tych wspomnianych dwóch aferach ale za chwilę sami usłyszycie, że to co działo się w Polsce w porównaniu z tą historią to naprawdę mały pikuś.

Ten materiał jest pewną formą ostrzeżenia. Przed wyborem form oszczędzania drogi czytelniku zastanów się dwa razy. Bernard Madoff człowiek, który chciał dobrze ale nie wyszło.
W 1960 roku założył fundusz hedgingowy razem ze swoją małżonką. Prześlizgiwał się naprawdę przez wiele, wiele lat, prawie 50 lat. Nawet kilkukrotne kontrole Amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych nie sprawiły, że fundusz Madoffa zniknął chociaż były ostrzeżenia.
Wręcz przeciwnie, Fundusz miał się coraz lepiej. Miał się bardzo dobrze ale oczywiście wszystko co dobre kiedyś się kończy.

Sam myślisz o inwestowaniu pieniędzy i nie chcesz aby Twoje plany źle się skończyły? Zajrzy do tego wpisu

W 2008 roku nastąpił krach. Nie tylko w Stanach oczywiście, jak dobrze o tym wiecie.
Niektórzy z was prawdopodobnie odczuli go na własnej skórze. Wtedy też większość Amerykanów postanowiła wycofać swoje środki z funduszu Madoffa.
No i tutaj pojawił się problem.

Dlatego, że do tej pory bieżące wypłaty klientów, którzy takie mieli życzenia, Madoff zaspokajał kolejnymi wpływami bardzo bogatych Amerykanów. Tych naprawdę było sporo.

Ostatecznie na liście oszukanych ponad trzynaście i pół tysiąca. Wielkie nazwiska i wielkie firmy. BNP Paribas, Bank of America, JP Morgan, John Malkowicz.
Wśród oszukanych był nawet fundusz Stevena Spielberga.

Zgadnij kto doniósł na Bernarda Madoffa?
Kiedy synowie zorientowali się, że wehikuł ojca to tylko finansowa piramida Madoffa i że ten oszukuje nie tylko Stany ale pół świata, wtedy osobiście donieśli do FBI. Donos miał miejsce początkiem grudnia 2008 roku..

Pół roku później zapadł wyrok wskazujący 150 lat więzienia.
Madoff przyznał się do wszystkich przekrętów. W dniu kiedy zapadał wyrok, powiedział, że praktycznie od 13 lat funduszem w ogóle nie zarządzał.
Środki wcale nie były pomnażane, były wykorzystywane dla jego własnych prywatnych celów. Ewentualnie dla zaspokojenia potrzeb swoich klientów, którzy chcieli pieniądze wypłacić. Dopóki było z czego wypłacać.


Ale i nowych wpłacających naprawdę nie brakowało. Łączna kwota, którą Madoff zgromadził w swoim funduszu to 65 miliardów dolarów. Gigantyczne pieniądze.

Taka afera jak Ambergold czy Getback to naprawdę przy tym jest bardzo, bardzo niewiele.
Jak kończy się ta historia? Oczywiście bardzo źle dla tych, którzy zaufali Bernardowi Madoffowi i wpłacali tam swoje środki.
W pewnym momencie, tym naprawdę kluczowym, można było dostać się tam tylko i wyłącznie z polecenia i w dodatku wpłata minimalna wynosiła 10 milionów dolarów.


Pieniądze wpłacali tam naprawdę bardzo bogaci i wpływowi ludzie z całego świata. Większość ich pieniędzy przepadło ponieważ znacznej części tego majątku nie udało się odzyskać.
Nawet po konfiskacie mienia rodziny Madoffów. Ta oczywiście po całej historii też pokryła się złą sławą.

14 kwietnia 2021 roku Bernard Madoff zmarł w więzieniu w wieku 82 lat. Był człowiekiem bardzo schorowanym.
Natomiast z tego co oficjalnie wiadomo był osobą szanowaną w więzieniu. Może chcesz więcej zobaczyć na własne oczy jak ta historia się toczyła? Po kolei, od początku do końca? Jest film


Zachęcam serdecznie do jego obejrzenia. Film miał premierę w 2017 roku a polski tytuł tego filmu to arcy-oszust. W rolę Bernarda Madoffa wcielił się sam Robert de Niro.

Z chęcią podpowiadam jak mądrze i rozsądnie każdy z nas Polaków może budować swoje oszczędności.
Oraz jak dbać o te, które już masz zgromadzone i wcale nie trzymać ich na lokacie (fenomen lokat to kłamstwo) albo koncie oszczędnościowym. Zobacz ten wpis:


Do dzisiejszego odcinka prezentem jest 10 punktów ryzykownej inwestycji. Sprawdź koniecznie kiedy w twojej głowie powinna zapalić się czerwona lampka i to jeszcze zanim powierzysz komuś swoje pieniądze.

Życzę dobrych decyzji finansowych. Piotr

ODBIERAM PREZENT

finansowy ekspres w co inwestować piotr bilicki doradca finansowy